Egy nap a sok közül a gyermekotthonban. Gyerekzsivaj, kiabálások, olykor komolyabb veszekedések tarkította nap volt az a hétköznap. Pont úgy ahogy a többi általában lenni szokott. Egy ilyen nap délutánján döntött úgy Máté hogy megszökik a gyermekotthonból. Tágra nyitotta az ablakot és már ugrott is. Szerencsétlenségére rosszul ért földet így a lába eltört. Azonnal vinni kellett a sürgősségi osztályra ahol gipszet kapott. - Engem nem érdekel, leszedem a Pi....ba! Emelte fel hangját. Én itt nem fogok lenni ezen a szar helyen!
Máté akkor 14 éves alacsony, túlsúlyos kisfiú volt aki többször megjárta a gyermekpszichiátriát, agresszív magatartása miatt, illetve sokszor volt veszélyes önmagára illetve társaira is. Annyira képes volt kikelni magából hogy olyankor nem hallott meg semmi emberi szót. Erős gyógyszert kellett szednie amit a pszichiáter írt fel neki. Már rutinosan ment reggelente a pohár vízzel a szolgálatban lévő felnőtthöz és kérte gyógyszerét.
A gyermekotthonokban nagyon gyakori hogy a gyerekek elszöknek. Mivel általában nem önszántukból vannak a gyerekek gyermekotthonban, lakásotthonban, vagy akár nevelőszülőnél, ezért gyakran nem is értik meg, vagy nem fogadják el az elhelyezésük okát, illetve célját, hogy miért kellett őket a családjuktól ( legyen ott bármilyen körülmény) kiemelni, így előfordul, hogy elszöknek onnan, általában vérszerinti családjuk, otthoni barátaik meglátogatása céljából, vagy kalandvágyból, de ilyenkor könnyedén bajba is keveredhetnek. Ahogy egy, a témában megjelent cikk a (család,gyermek, ifjúság oldalán) fogalmaz: „A rendőrség tapasztalatai szerint a gyermekvédelmi szakellátásból főként a családhoz vagy vér szerinti környezethez való visszatérés, párkapcsolatba való visszatérés, a kötöttségektől, szabályoktól való menekülés, az alkalmazkodási képtelenség, harag vagy korábbi tevékenység – mint prostitúció vagy droghasználat – miatt szöknek meg.” Vannak esetek amikor hónapok telnek el úgy hogy semmit nem tudni hollétükről.
Máté senkit nem volt hajlandó elfogadni, minden nevelővel agresszív, és elutasító volt. Nagymamáját sokszor emlegette, hogy oda szeretne költözni mindenképpen. Egyedül nagymamája látogatta Mátét. Erőn felül minden nap azon volt hogy haza tudja vinni magához a kisfiút. Teltek a hetek, hónapok. Közel másfél éves huzavona után végül nagymamájához került Máté. Boldogan szedte össze holmijait az otthonból és azzal ment is. A mama boldogan rakta ki a közösségi médiában fotóit, ahol együtt vannak otthon. Aztán eltelt pár hét. Az egyik nap az a hír járta miszerint Mátét a rendőrség előállította. Az rá következő napokban derült ki mi volt az oka: Egyik este nagymamájával összeveszett ami következtében Máté késsel támadt rá. Két helyen szúrta meg. Sokszor gondolkodtam a fiún. Vajon mindent megtett a rendszer, és mi is?
Az emberi jogok a pszichiátriában című kutatás szerint minden negyedik-ötödik gyerek küzd érzelmi, magatartási, tanulási és más lelki problémákkal. Hazánkban 500-600 ezer 18 év alatti fiatalnak van ilyen gondja. Többségük nem orvosi ellátást igényelne, hanem átfogó, pszichoszociális ellátórendszerben történő kezelést. A kevés gyermekpszichiáter, és sokszor túlzsúfolt gyermekpszichiátriai osztályok sem könnyítik a helyzetet.
Eltelt pár év. A nagymama azóta egyedül él, Máté pedig Büntetés Végrehajtási Intézetben tölti büntetését.....